Bécs
Történelmünk ezer szállal kapcsolódik Bécshez, elég csak Mátyás király fekete seregének hódításaira utalni, de innen csempésztek nylon-harisnyát, órát, és minden egyebet, a legendás aranycsapat tagjai.
A város fő folyója a Duna, mégis a Bécsi erdőben eredő, és a Dunába ömlő, kis Wien folyóról kapta a város a nevét.
Életem első nyugati útja, egy ötnapos bécsi hajókirándulás volt, amiből három napig tartott a hajózás.
A már nem teljesen fiatalok talán még emlékeznek a SZOT üdülőhajóra, melyen a mezei szakszervezeti tagok a vízvonal alatti, emeletes ágyas legénységi elhelyezést kaptak, természetesen a gépház közelébe.
A fedélzet alatti kerek ablakon tudtam kinézni, ha felmásztam az emeletes ágyra.
Bécsi séták:
A megérkezés izgalma és öröme minden megpróbáltatást feledtetett. Természetesen a kikötőből, pénzhiány miatt, gyalog sétáltam be a belvárosba.
Az első látvány a város egyik jelképe a Práterben magasodó óriáskerék volt, bár a Práterről nekem inkább a sógorokkal vívott évszázados focicsaták jutnak eszembe.
Ott több sikerélményünk volt, mint a történelmi küzdelmek során.
A Hanappi stadion /én még láttam a
Hannapi – Hapel fedezetsort játszani /
A Stephansdom:
Bécs legjelentősebb gótikus építménye, valamint a város egyik szimbóluma. A Szent István Székesegyház a 12. században épült, de az évszázadok folyamán, jelentős átalakításokon, és újjáépítéseken esett át.
A névadó, nem a mi Szent Istvánunk, hanem a kereszténység első vértanúja.
Magyar vonatkozása is van a templomnak, a dóm meredek, sokáig piros-fehér-zöld színű tetőszerkezetét a Bécset megszálló Mátyás király fedette le.
Aki felmászik, a bécsiek által „Steffl“-nek becézett templomtoronyba (343 lépcsőfok!), remegő lábakon állva, megtekintheti a város csodálatos panorámáját.
A Stephansdom, a szokásos állványokkal és a mostani tetőcseréppel
Itt látható a "máriapócsi könnyező Madonna" is.
Az eredeti könnyező Mária képet, Pap István vándorfestő készítette, és I. Lipót császár vitette Bécsbe.
A máriapócsi könnyező Madonna
A Mariahilfer Strasse:
Az első látogatásom idején, már lecsengett, a „coca-cola mámorban fetrengő imperialisták” szöveg, mellyel a „bűnös” nyugatot jellemezték korábban, de tagadhatatlanul úgy élt bennem a Mariahilfer, mint a nyugati életvitel tipikus helye, ahol csak vékony mezsgye választja el a szórakoztatást, a bűnöző, léha életmódtól.
A hazai leírásokban mindig itt találkoztak az ármánykodó disszidensek, itt szervezték be a gyanútlan turistát kémnek stb. Ezzel szemben óriási árubőséget, csodálatos kirakatokat, csillogó reklámokat, vadi új filmeket, /akkor ment a Rambo, amiről itthon beszélni sem lehetett/ és nem utolsó sorban erotikus boltokat és szexmozikat láthattál.
A vásárlásra szánt időt jól kell beosztani, mert este 6-kor minden üzlet, kivétel nélkül bezár.
A portyázó magyarok ide
cipelték a nagymamát a valutakeret miatt1989-ben, bár már volt a határ osztrák
oldalán nagyimegőrző. Ide rohantunk hifi toronyért, mikroért, gorenjéért, itt
kérdezték először, hogy kaptam-e már ajándékot, majd rám sóztak egy csomó
vackot, természetesen drága pénzért.
Érdekes, hogy ők ezen is sokat kerestek,
de amikor hozzánk jöttek vásárolni más nemzetek fiai, mi csak sóhajtoztunk a
veszteségeink miatt.
Későbbi útjaim során, már volt lehetőségem jobban felfedezni Bécset, megcsodálni múzeumait, építészeti remekeit.
1857-ben bontották le a városfalat és a történelmi városmag körül nagyszabású építkezésbe kezdtek, amelynek során kialakult a körút, felépültek a napjainkban is megcsodálható reprezentatív középületek és magánpaloták.
Schönbrunn:
„Ausztria Versailles-a", Bécs, és egész Ausztria legismertebb látványossága, többnyire nyári lakhelyül szolgált a császári család számára.
Itt született, és itt töltötte élete utolsó éveit Ferenc József. A gyönyörű barokk stílusú palotát, a 17. század végén kezdték építeni, de csak 1780-ra készült el, és, azóta lényegében változatlan.
A park, pazar ösvényeivel, virágágyásaival, fasoraival, sövénylabirintusával, és rózsakertjeivel akár órákig tartó sétára csábít, persze csak, ha elsőre kitalálsz a labirintusból.
Egy kis bécsi hangulat:
A Hofburg:
Eredetileg egy középkori vár volt, de ahogy nőtt a Habsburgok hatalma és ezzel együtt a birodalom nagysága, úgy épült ki ez a pompás rezidencia.
Ma a Hofburgban található a miniszterelnök hivatala, egy kongresszusi központ, a Spanyol Lovasiskola, a királyi ezüstgyűjtemény, és nem utolsósorban a magyarok királynéjának, Sissi-nek a múzeuma is.
A Ringstrasse mentén, mely a Világörökség része, Bécs gyönyörű, patinás épületei sorakoznak, köztük az Operaház, és az 1872-73-ban épült Parlament.
A sugárút körbezárja a történelmi városmagot, és beletorkollik a rakpartba.
A Bécsi Operaház
A Bécsi Operabál:
„Színek és muzsika bódulata, a legelbűvölőbb hölgyek szépségparádéja. Előkelő vendégek, egy kevés valcer, egy kis bor és nagyon sok életöröm.
Sugárzó órák, fénylő éjszaka - Operabál Bécsben" - írta annak idején a Neue Wiener Journal a 71 év előtti első operabálról.
A pompa, az előkelőség nem változott, de megjelentek a tüntetők is. A felvonulók a bállal együtt elítélték a kapitalizmust és az Egyesült Államokat.
Állítólag, néhányan a magyar kormány lemondását is követelték. Úgy látszik mi nem a háztartási, hanem a társadalmi szemetet exportáljuk.
Hundertwasserhaus:
A Rousseau-i „vissza a természethez” filozófia kimagasló kortárs képviselője, a híres osztrák építész, Friedensreich Hundertwasser.
Az élénk, harsogó színek kavalkádja, az épületek szimbiózisa a zöldellő fákkal, virágzó bokrokkal, a természet és az ember kapcsolatát jelképező épületek, ez mind együtt, az ő organikus művészete.
A bécsi Hundertwasser épületek mellett, érdemes megnézni a Blumau-i fürdő-szálloda együttes egyedülállóan szellemes, ötletes megoldását.
A 90-es évek elején, a budapesti kiállításán, volt szerencsém személyesen is találkozni a művésszel, már az öltözéke is formabontó volt, mindkét lábán eltérő színű, rikító csíkozású zoknit viselt, kockás kabáttal.
Dunapark:
Ha jártál Párizsban és tetszett a futurisztikus La Defense negyed, feltétlenül látogasd meg a Duna Park-ot.
A Duna túlpartján néhány év alatt sci-fi városnegyed épült fel a régebben magányosan álló Dunatorony köré, de itt épült az ENSZ központ, az úgynevezett UNO-City is.
Bécs ezzel - New York és Genf mellett – az ENSZ harmadik székhelyévé vált. Gyönyörű látvány a folyó vizében tükröződő felhőkarcolók, melyekben nemzetközi cégek irodáit, hivatalokat, luxuslakásokat is találhatunk.
A 252 méter magas Duna-torony-ból Bécs teljes panorámája élvezhető. A város legmagasabb épületének három szintje van.
Az első, a kilátószint 150 méteren van, ahova lifttel lehet feljutni, de az edzettebbek lépcsőzhetnek is.
A kilátás mellett tradicionális bécsi ízek is élvezhetők a toronyban.
Az étteremben finom bécsi kávét kóstolgatva bámulhatod a kilátást.
Grinzing:
Ha belefáradtál a látnivalókba, jöhetnek a kulináris élvezetek, irány a Grinzing negyed. Itt, minden második ház, hamisítatlan kis osztrák vendéglőt rejt magában, és a bécsiek gyakran ezek valamelyikébe térnek be egy finom sonkából, hurkából, kolbászból és bécsi virsliből álló vegyestálra, vagy egy hatalmas szelet wiener snitzelre.
Ihatsz hozzá, kitűnő idei bort, ezt „heuriger”-nek hívják. Nem csak vendéglőkben, de minden fenyőággal jelzett helyen mérnek heurigert.
A bécsi advent nem maradhat semmiféle élménybeszámolóból.
Ilyenkor az osztrák fővárost a magyar turisták százezrei rohanják le. Volt olyan érzésem, hogy a magyarok ebben az időszakban elfoglalják Bécset.
Az ünnepi kivilágítás csodálatos, a forraltbor és a puncs felejthető.
Az egész bécsi advent szíve, a városháza (Rathaus) előtti karácsonyi vásár (Chriskindlmarkt).
Bécs minden látogatás során újat nyújt a turistáknak.
Az egykori császári rezidencia művészeti értékei, az örökifjú keringő, a régi és a modern kor építészeti csodái egy csésze kávé, egy, de inkább két pohár heuriger egy kiskocsmában, egyszerűen elvarázsolja az embert.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése