Translate

2024. november 27., szerda

Acapulco

 Acapulco

Acapulco-t először egy Elvis Presley filmben láttam, a gondtalan, napfényes élet, a jólét megtestesítője volt számomra. 
Az, hogy valaha személyesen is láthatom, még a legfantasztikusabb álmaimban sem szerepelt. A város látványa is egyedülállóan gyönyörű.


                                            Az Acapulco-i öböl nappal és esti fényben


A homokkal szegélyezett, félkör alakú öblöt, félelmetes sziklák zárják le, ahonnan az indián sziklaugrók a mélybe vetik magukat. 
Fantasztikus látvány, borzongásunkat csak fokozták a közben szervírozott koktélok. / Tequila sunrise, Pina colada stb. /



 A bátor sziklaugrók, / cliff divers / kezükben a jól megérdemelt borravalóval


    A Csendes Óceán hullámai szélcsendben. / csak tudnám miről kapta a nevét /


Az öböl mentén szebbnél szebb szállodák és a hollywoodi hírességek pazar villái láthatóak. Itt találod pl. Tarzan villáját is – Johnny Weismüller . 



                                                          

Guadalupe

 Guadalupe

Az amerikai kontinens legnagyobb búcsújáró helye. A 16. században egy indián fiúnak megjelent Szűz Mária és kérte, hogy a szomszédos dombon építsenek templomot a tiszteletére. A püspök nem hitt a fiúnak, de három nappal később a Szűz újra megjelent és rózsákat szedetett a fiúval a ponchójába. 
Amikor a fiú odaadta a rózsákat a püspöknek, látták, hogy a ponchón ott a Szent Szűz képe, olyan színekkel, melynek a festékanyagát a mai napig nem sikerült azonosítani.


A katolicizmus óriási teret nyert Mexikóban is. Tízezrek zarándokolnak naponta a kegyhelyre, sokan térden csúszva közelítik meg a templomot. 
Az érdeklődésre jellemző, hogy a Szűz Mária képet futószalagon közelítik meg a hívők. 
A régi templom megsüllyedt, jelenleg felújítás alatt áll, de építettek egy új templomot 20000 fő befogadására.


                                                                 A régi templom



                                                                 Az új templom



                                                                A Csodatévő Szűz



                                                                 Csodára várva

2024. november 25., hétfő

Baja

 Baja városa

Csodálatos természeti kincsekkel megáldott város, amely különleges vonzerővel bír. A Duna és mellékága, a Sugovica partján épült város a vízi sportok, kirándulások és a horgászat kedvelőit csábítja ide. A bajai halászlét és a környék borait évről évre sok ezren kóstolják meg a halászléfőző fesztiválon és a vendéglőkben. Mintegy negyven műemlék és városképi jelentőségű épület található a közel negyvenezer lakosú városban, mely évszázadok óta a magyar, német, szerb és horvát nemzetiség otthona. Ezt a sokszínűséget őrzik a bajai épületek és hagyományok.

Belvárosi körút


Szentháromság tér

A velencei Szent Márk térhez hasonlítják Baja mediterrán hangulatú főterét. A turisták egyik legmaradandóbb emlékképe a négylevelű lóhere alakban kövezett tér, melynek nyugati oldala gyönyörű kilátást nyújt a Sugovicára és a szemközti Petőfi-szigetre. A városképi jelentőségű műemlék épületekben számos szálloda, üzlet, kávézó és a turisták információs irodája működik. A jellegzetes bazaltkockákkal borított tér egykor piacok, vásárok színtere volt, míg ma a városi fesztiválok, programok kapnak itt helyet.
A Szentháromság térről nyílik a 2010-ben Rózsavölgyi Márkról elnevezett hangulatos kis udvar, mely a csárdás szülőatyjának, valamint a 2010-ben Baján felállított csárdás Guinness-rekordnak állít emléket.


Szentháromság-szobor

A szobor a Szentháromság tér közepén áll. Baja egyik legrégibb, XVIII. századi, késő barokk stílusú műemléke. A várost sújtó nagy pestisjárvány emlékére az 1750-es években állították. A négy evangélista felett Mária szobra áll, az oszloppillér tetején pedig a Szentháromságot megjelenítő alkotás található. Az alsó rész négy sarkán a hasábokon a evangélisták szobrai láthatóak.


Városháza – Grassalkovich-palota

A Szentháromság téren áll a mai városháza, a hajdani barokk Grassalkovich-palota. A régi kastélyt Patanichich Gábor kalocsai érsek építtette. A kastély 1750-től a Grassalkovich család tulajdonában volt egészen 1862-ig, amikor a város megváltotta magát a földesúri függéstől és az épület a városé lett. A gyönyörű, vörös márványból faragott, a család címerével díszített kandalló a múzeumban látható. A lépcsőházban található szép, festett ablak az első emberpárt, Ádámot és Évát ábrázolja városi címerrel. A városháza udvara nyári estéken komoly-, illetve könnyűzenei koncertek színhelye.

A város címerén Adám és Éva látható rajta, mivel 1696. december 24-én, Ádám és Éva napján, I. Lipót császár mezővárosi rangot adott a településnek.




Bácskai Kultúrpalota 

2011 májusában nyitotta meg kapuit a város kulturális intézménye, a Bácskai Kultúrpalota. Az épületegyüttes a XIX. század első felében épült. Építtetője Baja neves szülötte, az 1848-as szabadságharc hadügyminisztere, Mészáros Lázár bátyja, Mészáros Antal főbíró volt. Az épületegyüttes színház- és koncertterme változatos programoknak ad otthont. 


Sétáló utca - Eötvös utca

A történelmi belváros részeként a gyönyörűen felújított homlokzatú házak utcai szintjén kávéházak, fagylaltozók várják a macskaköves korzón sétálókat.


Déri-kert

A bajai származású bécsi selyemgyáros, műgyűjtő, Déri Frigyes nevét viseli a szép sétakert. Az általa megálmodott kertben áll az I. világháború hőseinek 23 méter magas emlékműve. A kert ma is hűen tükrözi az alapító gondolatát: „Otthonául napsugárnak, madárdalnak, gyermekkacagásnak”. 


Jelky András szobra

A belváros szélén, egy útkereszteződésben, a róla elnevezett téren található a bajai születésű szabólegényből lett világutazó, Jelky András földgömbön álló, vándorbotos szoboralakja. A bronzszobor Medgyessy Ferenc, a vasbeton földgömb Miskolczy Ferenc alkotása.

Nézzünk meg egy videót a városról!



2024. november 24., vasárnap

Lappföld - Mikulás

                                                           

Lappföld  

Lappföld, Finnország egyik tartománya, de a teljes Lappföld négy országra kiterjedő földrajzi terület.
Lappföld éghajlata a Golf-áramlat által szabályozott kontinentális, jellemzően havas telekkel és egészen meleg nyarakkal. Az évszakok váltakozásai meglehetősen nyilvánvalók és erőteljesek. Az évszakok: tavasz, nyár, ősz, kaamos (téli  alkony) és kb. 6 hónap tél.
Januárban ½ 10 körül kezd világosodni, és délután 3 óra után már alkonyodik. Ez az időszak nem ajánlott a depresszióra hajlamosaknak.

Rovaniemi:

Lappföld fővárosa, és egyben legnagyobb városa az északi sarkkör mellett, a Kemijoki és Ounausjoki folyók találkozásánál. Kiterjedésre, Európa 12. legnagyobb városa, alig 60 ezer lakossal. A város a II. világháború ütközőzónájában volt, és a váltakozó irányú támadások, szinte porig rombolták.
Ma, hatalmas erdőkkel körülvett, modern, egyetemi várost találunk, lüktető kulturális és sportélettel.


  Ha megérkezel Rovaniemibe, a repülőtérről kilépve, ez a gyönyörű kép fogad.


A Rovaniemi szót a számi nyelvből eredeztetik. "Roavve" számi nyelven dombot jelent, vagy régi tűzrakóhelyet.
A települést a finn Lappföld szíveként hirdetik, bár inkább a Lappföld kapujának mondhatnánk, mert a várost átszeli az” Artic circle”, az északi sarkkör.
Érdemes ellátogatni az Arktikum Múzeumba, ahol az egyik kiállítás Rovaniemi történetét és lakóinak életét, eszközeit, valamint a rénszarvas-tenyésztés körülményeit mutatja be.  A másik kiállításon a tájék élővilágát, természeti érdekességeit fedezheted fel, interaktív módon. Egy helyen egy eltévedt turistát kellet kivezetni a hómezőkről, ami olyan jól sikerült, hogy feliratkozhattunk az alkalmi dicsőségtáblára is.

Ugye milyen szelíd, szinte a kezedből eszik (vagy a lábadból)

Az északi fény:

Ezen időszak érdekes jelensége a sarki fény ( Aurora Borealis vagy Northern Lights ). A legenda szerint ilyenkor tűzróka halad át az égen, és nyomában különleges, színes csillagpor keletkezik. Mondják, hogy amikor sarki fény tündököl az égbolton, a nők nem mehetnek ki kendő nélkül, mert e különös jelenség a hajuknál fogva azonnal elragadja őket.
A múzeumban látványos bemutató keretében gyönyörködhetsz ebben a különleges természeti jelenségben. Januárban és februárban látható leginkább tiszta égbolt és kisebb-nagyobb napkitörés szükségeltetik a fényjelenséghez, ami tulajdonképpen egyfajta elektromágneses sugárzás. A szállodákban, külön kérésre „északi fény” ébresztőszolgálat működik.


Ez az, amit nem láttunk, pedig gyönyörű

Santa Claus Village:
 Rovaniemi elsődleges turistacélpontja, a Télapó falu, ahol a Mikulás előzetes bejelentés alapján fogadja a látogatókat. Készítenek rólad közös fotót, videót a nagyszakállúval, aki készségesen igazolja, hogy tagja lettél az Északi Sarkkör Klubnak. Természetesen közben sűrűn kell a kasszához járulnod. Az egész egy óriási giccsparádé, a gyerekek örülnek, visonganak, a szülők meg fizetnek, de mindenki jól érzi magát, és ez a lényeg.


                                          Az Északi Sarkkör természetesen átszeli Télapó falvát

Nézzünk meg egy kis videót a Mikulás (Joulupukki, Santa Claus stb.) otthonáról, gyere, kukkantsunk be hozzá.


A rénszarvasok:

Lappföld szimbóluma, a természeti környezet szerves része, a rénszarvas. A rénszarvasok az időjárásnak megfelelően változtatják legelőiket. Tavasszal és nyáron főleg a mocsaras területeken vannak, ősszel a fenyveseket szeretik jobban.
A nyár folyamán szénát és füvet, valamint a bokrok leveleit eszik, télen, pedig a fenyőerdőkben található zuzmó és moha a fő táplálékuk. 
Kb. 200 ezer rénszarvas él Lappföldön, többnyire ridegtartásban, hatalmas farmokon. A tulajdonosok az állatok fülén elhelyezett speciális jellel tudják azonosítani őket. A tenyésztés és a hasznosítás tudománya apáról fiúra száll, bár a mai felnőttek panaszkodnak, hogy a fiatalokat már nem érdekli ez a munka.

A rénszarvas a megélhetés alapja: élelem, ruházat, szállítóeszköz, és nem utolsó sorban a turisták kedvence.  Mi is kipróbáltuk a rénszarvasszánkózást, kicsit izgultunk, de megnyugtattak, hogy ezek jámbor állatok, és „turistfriend” beállítottságúak.  Indulás előtt elmagyarázták, hogyan kell irányítani a szánt. Mi másodiknak indultunk, és az addig egykedvűen álldogáló „süsü”, őrült vágtába kezdett, hiába próbáltuk a gyeplővel visszafogni.
Eleinte abban reménykedtünk, hogy csak az előttünk indult szánt akarja utolérni, de megkergült szarvasunk mindenáron előzni akart, megrémítve ezzel a másik szán utasait is, mivel a fák között csak egy nyomtáv volt. A legveszélyesebb rész, egy külső kanyarnál volt, ahol a szánkónk, a rally versenyeken látott módon „ broadside-” olt és féltünk, hogy legurulunk a domboldalról.
 Mikor az őrült rohanás után visszaértünk, a” fenevad” újra felvette a bamba pofát, és úgy álldogált mintha mi sem történt volna. Később a tulaj megemlítette, hogy ez a Forma-1-es versenyzője.

A fenevad

Hősies helytállásunk elismeréseként, 5 évre érvényes rénszarvasszán vezetői igazolványt kaptunk.


A hatalmas farmok az állattenyésztés mellett a népi építészet, ruházkodás, a tradicionális használati tárgyak továbbélését is biztosítják.


Aki elsőre kitalálja, hogy az alsó képen lévő kis házikó milyen célt szolgál, az méltán pályázhat kreatív igazgatói címre, vagy már járt Lappföldön. Nem, nem madáretető, ez a lappok energiatakarékos mélyhűtője, itt tartják a fagyasztott húsokat.


Mint említettem a rénszarvasokat tenyésztik, tehát van tulajdonosuk, vadászni csak a ló méretű jávorszarvast lehet.


Vannak helyi vadásztársaságok, melyek tagjai szinte minden vadon élő állatot puskavégre kapnak és elfogyasztanak, sőt feldolgozzák szaláminak, vagy kereskedelmi forgalomba nem kerülő konzervnek.
Amikor a fiunkat a finn kislány szülei megkínálták medvehússal, a kérdésére, hogy milyen íze van a Papa azt válaszolta, hogy olyan, mint a hódnak.
Világos, nem? Vadásznak még borzra, hiúzra, farkasra, hófajdra, de mondhatnám azt is mindenre, ami az erdőben él és mozog.


A rozsomák / Wolferine/, ez a kisebb medvéhez hasonló állat még az emberre is veszélyes. Mi torkosborz-ként is ismerjük.

A népviselet:
 Lappföldön mindennapos ruha a népviselet. Az égitestek színeit jelképezi, mert a számik a nap és a hold lányainak, fiainak tartják magukat.
A lappok népviseletére sárga-kék-piros összeállítás a jellemző.


A finn gasztronómia:

Egy mondás szerint a lapp ember egynapi tápláléka: egy szem krumpli, egy szál répa és egy rénszarvas.
A rénszarvasból készült ételek, felvágottak, füstölt áruk, megtalálhatóak szinte minden étterem választékában, de tengeri, illetve tavi nép lévén rengeteg halféleség is kerül az asztalra. Korábban a finnek sós ételeket ettek, de az egészség-megőrző programjaik száműzték a sót és az egyéb fűszereket is az ételekből, ezért bátran mondhatjuk, hogy a macesz egy túlfűszerezett étel a rénszarvas steak-hez viszonyítva.


      Rénszarvaspörkölt

Az összegyűjtött bogyókból, édes likőröket készítenek, de a férfiemberek inkább vodkát isznak. Sokféle füstölt halat fogyasztanak hidegen, a kylmäsavustettu lohi, hideg, füstölt lazacot jelent.


A füstölésnek egyébként nagy hagyományai vannak, rengeteg füstölt húsfélét is kínálnak, a palvikinkku füstölt sonkát jelent.
Készítenek kisméretű húsgolyókat, / lihapullat / ,melyek alapja marha-, sertés- vagy rénszarvashús, illetve ezek keveréke, amit tejjel átitatott zsemlemorzsával és finomra vágott hagymával kevernek össze, de készítik medvehúsból is. Én az utóbbit kóstoltam meg, szerintem jellegtelen volt, de lehet, hogy csak a magyaros fűszerezés hiánya miatt. Garnírungnak különleges füstízű krumplit kínálnak, ami isteni finom.
A desszerthez előszeretettel használják a mocsári hamvas szedret. Jók a finn sörök bár igen drágák, 4 dl 5-6 €- ba kerül. A karhu sör, szaunázás után ajánlott.


A rénszarvas minden részét hasznosítják, az egyik étterem jurta alakú különtermének mennyezet borítása rénszarvas bendőből készült.


                       A toaletteknél alkalmazott jelképek lehetetlenné teszik a tévedést.
Egyéb érdekességek: 
     
Az északi emberek számára az eszkimó szó, sértő, ez egy rájuk ragasztott név, melynek jelentése „nyers húst evő”. Ők, Inuit-nak nevezik magukat, a szó jelentése „emberek”.
A havat nem próbálják meg sóval felolvasztani, egyszerűen a havas, jeges úton közlekednek, de még a bicikliken is szöges gumi van. Egyébként a -20 fokban vidáman bringáznak, nekünk meg le akart fagyni az arcunk.

Két finn beszélget:
- Te, Pekka, milyen volt a tavalyi nyár?

- Nem'tom, Mikka, mind a két nap részeg voltam.

A házak, üzletek elé ki lámpácskákat, mécseseket tesznek, melyek egész nap égnek, hiába, kell egy kis pótfény a téli sötétségben.
A gyerekjátékok kint vannak a házak előtt a hóban, ott várják a tavaszt.


Néhány helyi közlekedési tábla:


A vidék nyáron még gyönyörűbb lehet, de most a téli Rovaniemi képével búcsúzunk Lappföldtől.

                                                  A jégbezárt város
                                                                                                          Lappföld